Qumeshtor

Perbersit 4-5 persona
-500ml qumesht
-50-60g miell orizi (kjo me e mire nga misri)
-200g sheqer
-3 kokkra veze
-100g gjalpe
-10 pete bakllavaje ose byreku
-100g sheqer
-250g uje per shurupin

Ne fillim veme per te ngrohur qumeshtin. Pastaj ne tenxhere te vene ne zjarr, punojme vezet me sheqerin me luge te madhe, qe te piqet kremi. I shtojme aromen me vanilje. Hedhim dhe qumeshtin e nxehte dhe miellin e orizit, i veme te ziejne duke i perzier gjate gjithe kohes derisa kremi te marre vale. Mbasi ta heqim nga zjarri e leme te ftohet duke e perzier perseri per te mos zene cipe. Mund ti shtojme pak gjalpe te fresket, qe kremi te behet me i shijshem. Pasi e kemi perfunduar kremin, lyejme me gjalpe te shkrire nje tepsi mesatare, ku shtrojme 5 pete te cilat te dalin deri ne buzet e tepsise. Mbasi vendoset kremi uniforme shtrohen dhe petet e tjera dhe kthehen perbrenda petet e para. Petet e siperme i lyejme me gjalpe te tretur. Para se te futet per tu pjekur ne furre vizojme peten e siperme me thike me copa katrore apo rombi deri afer kremit. Pasi te piqet per 40 minuta me nxehtesi mesatare, e nxjerrim nga furra dhe sic eshte i nxehte i hedhim shurupin duke e hedhur edhe anash tepsise. Shurupi duhet te jete pak i ngrohte e jo shume i nxehte. Me kete lloj kremi behen edhe byreke me krem. Pasi priten petet ne copa sipas deshires i mbushim me krem, ndersa siper tyre u hedhim sheqer pluhur.

Article Categories:
Bakllava

Don't Miss! random posts ..