Quesada Pasiega

Quesada PasiegaPërbërësit:

-500 ml qumësht

-500 gr djathë philadelphia

-4 vezë

-100 gr gjalpë

-100 gr miell

-250 gr sheqer i bardhë

-1 limon

-1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Në fillimi rrihni vezët me sheqerin. Shtojini masës gjalpin e shkrirë, të ftohur. Më pas shtoni djathin, lëkurën e limonit, qumështit dhe vazhdoni me përzjerjen. Në fund ,shtojini miellin dhe përzjejeni për të mos krijuar kokrriza.

Masën e krijuar hidheni në një tepsi të lyer më pak gjalpë dhe futeni në furrë të ngrohur më parë me temperaturë 200 gradë. Lereni për 30 minuta. Hiqeni nga furra dhe lereni më pas të ftohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..