Qofte të vogla (kinele)

qofteGrihet mishi me qepën në makinë. Hidhen vezë, kripë, piper, majdanoz i grirë hollë, pak spec djegës; masa punohet.

Po të jetë e fortë, hidhet pak ujë.  Ndahet masa në qofte të vogla (kinele), të cilat zbukurohen me dege majdanozi dhe u vihen kruajtëse dhëmbësh.  Përdoren për ditëlindje ose kokteje në familje.

Për njëpjatë  me 15-20 copë duhen:

– 600 g mish i grirë;

– 1 kokërr qepë mesatare;

– 2 kokrra vezë; – 1 tufë majdanoz;

– 4-5 luge gjelle me miell;

– vaj për skuqje; – kripë, piper;

– spec djegës, sipas dëshirës.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..