Qofte të veshura me susam

Perbersit:

* 500 g mish të bluar (i përzier)
* 50 g thërrime buke
* 50 g djathë
* një lugë salcë kosi
* hudhër në granula
* një lugë çaji mustardë
* 1 ve, majdanoz
* erëza
*piper
* arrëmyshk
* 150 g susam
* gjalpë
* qepë

Përgatitja:

Thyejeni vezën në mishin e bluar, shtoni thërrime buke, pluhur djathi, salcë kosi, majdanoz, hudhër në granula, mustardë, pakëz arrëmyshk, dhe shtoni erëza C dhe piper. Përziejeni mirë derisa të fitoni përgatitjen e përshtatshme për formësim.

Përgatitjen ndajeni në katër pjesë, pastaj formoni qoftet dhe me duar holloni. Rrotulloni në susam dhe vendosni në një tepsi të veshur me letër për pjekje.

Në secilën qofte vendosni pakëz gjalpë.

Piqni në furrë në 170 gradë rreth një orë. Shërbeni me salcë kosi, në të cilën mund të shtoni pakëz qepë të copëtuar dhe erëza.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..