Qofte të mbushura me qepë

qoftePërbërja ndahet në copa pak më të mëdha nga qoftet e zakonshme. Çdo copë hapet,  në formë pete të rrumbullakët, me trashësi rreth 1 cm.

Në mes: vendoset mbushja (qepë të kaurdisura, vezë të ziera të grixa piper, kripë), mblidhen të dyja anët, bashkohen dhe shtypen me dorë, duke u dhënë formë të sheshtë ose ovale.

Kalohen në vezë të rrahura me ujë, në galetë të bluar, skuqen me yndyrë nga të dyja anët dhe shoqërohen me patate të skuqura ose perime të kombinuara.

Për 4-5 persona duhen:

– 1 filxhan çaji (250 g) me mish të grirë;

– 2 kokrra qepë;

– 75 g bukë;

– 1 kokërr vezë;

– 2 lugë gjelle me miell;

– 4-5 lugë vaj; – 1 kokërr vezë;

 

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..