Qofte të fërguara

Përbersit:

-Mish 1 filxhan çaji,

-qepë 2 kokrra,

-bukë 75 g. (2 feta),

-vezë 1 kokërr, krypë, piper, majdanoz,

-miell 2 lugë gjelle,

-vaj 4-5 lugë, perime sipas dëshirës.

Mishi pritet në copa të vogla dhe grihet në makinë së bashku me qepën dhe hudhrat. Në masën e mishit hidhet vezë, krypë, piper i zi, majdanoz dhe bukë bajate e zbutur me qumësht ose ujë (bukë merret te 25% nga pesha e mishit). Masa përzihet mirë dhe ndahet në qofte; çdo qofteje i jepet forma e rrumbullakët ose ovale, pastaj kalohen në miell dhe skuqen në tigan me yndyrë nga të dyja anët. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatë fërgimit nuk u duhet hedhur shumë yndyrë.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..