Qofte pranverore

Qofte pranverorePërbërësit:
* 600 g spinaq
* 300 g djathë
* 100 g djathë parmezan
* 100 g miell
* 3 vezë
* 80 g gjalpë
* kripë, piper

Përgatitja:
Spinaqin e larë dhe të pastruar e zieni në ujë me kripë, e mbuloni me ujë të ftohtë dhe e filtroni mirë.

Spinaqin bashkojeni me djathin e shtypur dhe me gjysmën e parmezanit.

Shtojeni miellin, piperin dhe sipas dëshirës kripën dhe i bashkoni ato. Nga masa bëni qofte, i qitni në ujë të valë, i zini për disa minuta dhe i nxirrni.

Qoftet më pas i vendosni në tepsi, ua qitni parmezanin e mbetur dhe i piqni.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..