Qofte Peshku

Perberesit: per 4-5 veta:
*peshk te zier vetem tul 500g,
*veze 3 kokrra,
*miell 3 luge,
*pak hudhra,
*majdanoz 1 tufe,
*vaj per skuqje
*3/4 e filxhanit te cajit, kripe e piper.

Pergatitja
Pastrohet peshku i zier ose i skuqur nga cipat dhe halat. Ngrohet ne nje ene me shum pak uje dhe kripe ne se ka nevoj dhe mbasi te kulloje mire pritet ne copa te vogla dhe kalohet ne makinen e mishit qe te behet kima. Thyejme vezet duke i ndare te bardhat nga te verdhat. Kerto te fundit rrihen ne nje ene porcelani me telin e kuzhines. Shtohet mielli, hudhrat e grira shume holle, majdanozi, kripa e piperi dhe trazohen mire. Rrihen te bardhat e vezeve fort qe te behen te qendrueshme (marenge) dhe shtohen ne masne e mesiperme duke e trazuar. Vihet ne zjarr tigani me vaj dhe pasi te jete nxehur skuqen qoftet e peshkut si qoftet e mishit. Shoqerohen me sallata te stines.

Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..