Qofte në tavë

Qofte në tavëPërbërësit:

-500 g mish të grirë

-1 qepë

-1 gotë uji oriz të zier

-2 thelpinj hudhër

-1 vezë

-2-3 lugë miell misri ose galetë

-krip, piper i kuq dhe i zi

Për salcën:

-250 ml ajkë kosi

-3 vezë

-150 g djathë të fortë ose ndonjë lloj tjetër apo edhe kaçkavall

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë orizin në ujë ku kemi hedhur më parë kripë dhe e lejmë më pas të ftohet. Qepën e skuqim dhe e përziejmë me mishin e grirë, hudhrën, orizin e zier. Përziejmë mirë dhe me dorë formojmë toptha. Deri sa t`i formojmë topthat , në tiganin të cilin e kemi vënë në zjarr hedhim 2 litra ujë që të vlojnë. Pasi të vlojë uji i shtojmë topthat ne ujin që vlon dhe i ziejmë rreth 10-15 minuta. Më pas i heqim nga uji. I radhitim në një tavë dhe sipër i hedhim përzierjen prej ajke, vezëve dhe djathit. I pjekim në furrë rreth 20 minuta në temperaturë 220o C.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..