Qofte në salcë domateje

Qofte në salcë domatejePërbërësit për 4-6 persona:

-500 gr mish i grirë
-60 gr bukë bajate
– 1-2 qepë
-1 ve
– 2-3 lugë gjelle vaj
-300 gr oriz
– 1 thelb hudhre
-2 presh
-1 kg domate (ose 1 dozë 425 ml)
-2-3 lugë gjelle salcë domateje
-pipër i zi dhe i kuq
-kripë
-1 dozë misër (425 gr)
-majdanoz

Përgatitja:

Buka qitet në një enë me pak ujë të ftohtë, dhe lihet të zbutët. Qeptë qërohen e
grihën imët.

Buka e zbutur hiqet nga uji, ndrydhët e qitet në mish, qitet edhe gjysma e qepëve të grira, veja e mëlmesa dhe, mishi përzihet mirë.

Yndyra qitet mbi zjarr, nga mishi formohen qofte dhe qitën e fërgohen diku rreth 7-8 minuta, duke i rrotulluar herë pas herë, qoftet hiqen nga yndyra dhe lihen në një anë. Në një enë qitet ujë të valohet, qitet kripa e orizi dhe në temperaturë të ulët lihet të zihet 18 minuta, pastaj hiqet nga zjarri dhe derdhet në kulluese.

Preshtë lahen e grihën në rrathë. Hudhra qërohet e grihët imët. Domatet nëse janë të freskëta, qitën në ujë të valë dhe lihen të përvëlohen 2-3 minuta. Hiqen nga uji, shpëlahen më ujë të ftohtë, qërohen e prehën në copa të vogla.

Në yndyrën ku janë fërguar qoftet, kaurdisën preshtë, qeptë dhe hudhra, pastaj shtohen domatet e grira, qitën edhe mëlmesa sipas dëshirës dhe salca zihet edhe 5-6 minuta.

Misri hiqet nga doza qitët në kulluese dhe i shtohet salcës, pastaj edhe qoftet e fërguara qitën
mbi salcë dhe të gjitha së bashku zihen edhe 2-3 minuta.

Ena hiqet nga zjarri. Salca shërbehet me oriz, majdanozi i freskët hidhet sipër. /Telegrafi/

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..