Qofte me salcë domatesh

receta gatimi per pegaditjen e qofteve me salce domatesh

receta gatimi per pegaditjen e qofteve me salce domateshNevojiten:

 • 1/2 kg.mish të bluar,
 • 1 qepë në rende,
 • 1 vezë,
 • majdanoz të grirë hollë,1 lugë mustardë, kripë, piper dhe vaj për skuqje.

Për salcë nevojiten:

 • 4 domate,
 • 3 lugë vaj,
 • 1 qepë e kaluar në rende,
 • 3 thelpinj hudhre,
 • erëza sipas dëshirës,nenexhik, feslixhen ose rigon.

Përgatitja:

 1. Në masën e mishit të bluar, hidhet qepa e kaluar në rende, vezë e tundur, kripë, piper, majdanoz, mustardë.
 2. Masa përzihet mirë dhe ndahet në qofte të cilave u jepet forma e rrumbullakët ose vezake dhe palosen në enë qelqi, të lyer me yndyrë, e mandej futen në furrë të nxehtë për t’u pjekur.
 3. Në fultere ose tenxhere me yndyrë të nxehtë,fërgohet qepa dhe hudhra e grimcuar.
 4. Kur qepa merr një ngjyrë të kuqërremtë shtohen domatet e qëruara dhe të prera në kubik të vegjël, erëzat, kripa dhe piperi.
 5. Salca e zier hidhet mbi qofte të pjekura, futet edhe për disa çaste në furrë dhe shërbehet.
Article Tags:
· ·
Article Categories:
Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..