Qofte me patate

Per Qoftet:
1/2 kg mish i grire
2 feta buke(mesi) e lagur dhe e shtrydhur
1 veze
2 luge gjelle qumesht
1 thelp hudhre e shtrydhur
2 luge gjelle vaj ulliri
majdanoz
piper i zi
rigon
kripe

Te tjerat:
5 patate
6-7 speca
3 domate
1 filxhan kafeje vaj ulliri
piper i zi
kripe
1 filxhan kafeje uje i valuar

Pergatitja:
Perzini mire te gjithe perberesit e qofteve dhe kete brum lereni nje nate ne frigorifer.
Prisni patatet ne forme rrethore dhe hidhini siper kripe dhe piper te zi. Ne nje tepsi hidhni vaj ulliri dhe patatet. Prisni specat ne copa te medha (ne 2 pjese) dhe hidheni siper patateve. Qeroni domatet rendojini dhe hidhini siper specave. Siper shtoni qoftet ne nje madhesi pak me te madhe se nje arre dhe hidhini 1 filxhan kafeje uje te valuar. Tepsine mbulojeni me nje leter (folie) aluminium dhe piqeni ne furre ne 250’C derisa patatet te zbuten.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..