Qofte më lëng

receta gatimi per pergaditjen e qofteve melëng

receta gatimi per pergaditjen e qofteve melëngPërbërësit:

 • 1 kg mish i grirë ,
 • 2 speca të kuq dhe i bluani ,
 • 1 shkop kanellë e copëtuar ,
 • 1/2 filxhan oriz i pagatuar ,
 • 2 lugë gjelle qepë të grira ,
 • 1 kokërr vezë ,
 • 1 thelb hudhre.

Salca:

 • 3 kupa sallatë jeshile e grirë ,
 • 2 filxhan qepë të grira ,
 • 1 kupë me karota të prera në copa të vogla ,
 • ½ selino e grirë ,
 • 1 lugë gjelle pudër djegëse ,
 • 2 kupa lëng mish pule ,
 • 1 kupë salcë domateje ,
 • ½ kupë patate të grira dhe të pjekura.

Përgatitja:

1. Hidhni në një tigan mishin, specat e kuqë të bluar dhe i skuqni në një temperaturë mbi mesataren, për 2 minuta.

2. Kombinoni 2 lugë çaji kanellë, kripën, orizin, qepët, mishin, vezën dhe hudhrat në një tas të thellë. Formoni 24 qofte.

3. Në një tigan hidhni lakrën, karotën dhe selinon, gatuajini për 8 minuta, duke i trazuar vazhdimisht. Shtoni pudrën djegëse, lëngun e mishit dhe domatet dhe lërini të ziejnë. Hidhni qoftet dhe lërini për 15 minuta. Në fund hidhni edhe patatet dhe gatuajini për 20 minuta ose derisa patatja të ketë zier mirë.

Article Tags:
·
Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..