Qofte me kungull ne furre

Perbersit:

1-kungull 1kg.
1-filxhan çaji me niseshte.
500 gr-mish tul i grire.
1-qepé e grire
1-veze e fresket.(mundesisht pule)
1-luge kafeje me miell.
1-luge gjelle me salce.
-vaj ulliri.(me çfar luge te doni.)
-gjalp,59 gr.
-djath te grire
-majdanos i grire.
-kripe.e griré
-piper….
-edhe nje gjethe o flete dafine.

Si pije mund te perdoret birra.(Njé liter o nje arké,simbas deshires.

Menyra e gatimit.
Merni kungullin,copétoheni,dhe hidheni per tu zier ne nje tenxhere me uje te perveluar e te kriposur.Mbasi te kete zier mire e mire,derdhi ujin e shtypeni kungullin e copetuar me nje luge druri.
Mbasi te ftohet,mereni kungullin e hidheni ne taven e furres,bashkoni dhe pérbéresit e tjere,i fusni nje te pérzier me lugén e drurit,dhe futeni direkt ne furre me 229 grade per 10-20-30.. minuta.
Para se ta futni ne furre mund ti hidhni dhe 2-3 pika birre se shkon,ne qofte se keni harruar hidhjani gjaté pjekjes.(keshtu justifikoni dhe arkén e birres).
Mbasi te keni nxjerré qoften nga furra,vijini persiper gjethen e dafines si guarnicion.(dhe syri kérkon te vetén.).

Proteina 70gr,karboidrate 80 gr,dhjamra 69 gr,vitamina A,B,C….dhe B3.

Shénim:Ne qofte se pertoni te copetoni kungullin mund te perdorni dhe patatet e ziera.
E ne qofte se pertoni te zieni dhe patatet;nuk ka problem,béjeni pa patate.Merrini pérbéresit e tjere i pérzieni,e futini ne furré.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..