Qofte me fasule të bardha dhe domate

Perbersit
• 1 vezë
• ½ kg fasule të bardha të ziera
• 1 kupë kuinoa te zier
• 3 hudhra të grira
• 2 lugë të mëdha domate të thara
• ½ lugë të vogël lëng limoni
• ½ kupë borzilok të freskët
• 3 lugë të mëdha miell integral
• 1/3 kupë kackavall të grire
• pak pluhuhr chili (spec I kuq, djeges)
• Kripë, piper

Përgatitja
•Rrihni vezën në një tas. I shtoni fasulet dhe I shtypni ato per të formuar pure.
•I shtoni kuinoan, dhe më pas të gjithë përbërësit e tjerë. I përzieni mire.
•Formoni qoftet në madhësine e shfaqur në figurë, duke përdorur pak nga pak miellin dhe nëse nevojitet I shtoni edhe një vezë.
•I piqni në furrë në 180 gradë Celcius, duke I kontrolluar me sy sa të marrin një ngjyrë kafe.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Comments

Don't Miss! random posts ..