Qofte me bajame

Perberesit:
250 gr mish vici i grire
150 gr mish derri i grire

60 gr proshute derri e grire
1 qepe mesatare e grire holle
2 veze te rrahura lehte
60 gr tul buke
kripe
70 gr bajame te grira holle
4 luge vaj ulliri
1 domate e qeruar e prere ne feta
1 liter uje
375 gr bizele kokerr
PERGATITJA
Perziejme mire mishrat, gjysmen e qepes se grire, vezet dhe tulin e bukes. hedhim kripe sipas deshires.Vendosim bajamet e grira ne nje tas. Kalojme nje pjese te perzierjes tek bajamet e grira dhe i bejme toptha mesatare. Nxehim vajin ne nje tenxhere te madhe ne zjarr mesatar.Fergojme qepen e mbetur per 8-10 min. Shtojme domatet dhe i leme ne zjarr per 5 min.Hedhim ujin ne tenxhere dhe e kriposim. Pastaj shtojme bizelet dhe qoftet. Veme kapakun dhe i leme te ziejne per 20 min. Qoftet sherbehen te ngrohta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..