Qiqra me Salcë dhe Pulë

Për 4 racione na duhen:

250gr qiqra

pak selino
1 qepe
1 karote
1 gjoks pule të tretur në pjesë të vogëla
1 filxhan vaj
1 presh të prerë vogëla
2 thelpa hudher
1 piperke të kuqe të prerë në copëza të vogëla
salce domatesh
rigon, piper të zi dhe kripë

Përgatitja:
I vëmë qiqrat një natë më parë në ujë që të fryhen,
në tenxheren që kemi vënë një natë më parë qiqrat të fryhen shtojmë: karoten, qepen, selinon.

Në një tigan tjeter shtojmë pulen, preshin piperkën hudhren dhe i skuqim pak.

Hedhim më pas dhe salcen, rigonin ,kripën, piperin e zi.
Më pas lëreni të ziej në zjarr të avashtë për 30 minuta, derisa të zbuten qiqrat.

 

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..