Qershi me vere te kuqe dhe krem

Perbersit
-1/2 filxhan caj vere te kuqe
-1 filxhan caj sheqer
-1 lekur portokalle
-500 gr qershi pa bertham te prera ne mes
– 1/2 filxhan caj djathe maskarpone
-2 1/2 l caji mjalt
-3 l luge fistike arab (me levozhge)

Ne nje tenxhere te vogel veme veren, sheqerin dhe lekuren e portokallit. I leme te ngrohen. Kur te marri vale shtojme qershit.
Ulim zjarrin e i leme te ziejne per 2minuta. Veme masen ne nje tas prej qelqi qe te pritet zierja dhe ngrijme qershit.
RRahim ne nje tas me tele djathin maskarpone me mjaltin te bashkohen. Ne gota me martini ose vere veme qershite e ngrira me lengun qe kane. Nga lart shtojme kremen me maskarpone dhe ne fund hedhim fistiket arab ne maj.

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..