Pure patatesh me vezë të ziera e cikla domatesh

Përbersit:

(për fëmijët 15 muajsh e më tej)

-3 kokrra patate mesatare 1 kokërr vezë
– 1 kokërr domateje të fortë
– dy gisht qumësht në fund të gotës 1 lugë gjelle gjalpë
-1 fije majdanoz dhe pak kripë

Gatimi:

Patatet e ziera në ujë të valuar me kripë, pasi i kulloj më, i shtypim në formë pureje duke i shtuar gjalpin dhe qumështin e nxehtë paksa të kripur.

Masa e puresë vendoset në pjatë duke e spërkatur (sipas dëshirës ose shijes) me vezën e zier, të cilën e kemi grirë hollë, po kështu veprojmë edhe me tulin e domates duke e shijuar në fund me majdanozin e grirë.

Përdorimi në masë të caktuar i erëzave të thata ose dhe të njoma i ofron fëmijës shije të reja dhe aspak monotone!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..