Pule me speca te pjekur dhe makarona

Pule me speca te pjekur dhe makaronaPerberesit per 4 persona:
-2 speca te kuq te prere ne copa
-2 speca te verdhe te prere ne copa
-1 patellxhan te madh te prere ne feta
-2 luge te medha caji me rozmarine
-2 luge te medha caji me vaj ulliri
-2 luge te medha caji me uthull
-1 thelpi hudhre te shtypur
-4 gjokse pule
-150 gr makarona tub
-100 gr ullinj te prere ne copa
-kripe

Pergatitja:
Nxehni furren paraprakisht ne 220º C. Trazoni bashke specat, patellxhanin, rozmarinen dhe vendosini ne nje tave te madhe. Sperkatini me kripe dhe vaj ulliri dhe lerini menjane.
Trazoni uthullen me hudhren e shtypur dhe me perzierjen e perftuar lyeni mishin e pules. Vendosni mishin mbi perimet dhe piqini bashke per 20 minuta ose derisa te zbutet.
Nderkohe, pergatisni makaronat sipas udhezimeve te pakos. Kur pula te jete gati, hiqeni nga furra. Trazoni makaronat me perimet e perziera dhe ullinjte. Servireni gjellen duke i shtuar pak uthull.

Article Categories:
Pasta · Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..