Pulë me pilaf e salcë të bardhë

pilafPula e tërë ose e prerë në thela, vendoset të ziejë. Me lëngun pules përgatitet pilaf me oriz të pakaurdisur.

Me një pjesë të lën të cilit i shtohet qumësht, përgatitet salcë beshamel me trashësi mesatare, e cila pritet me vezë e limon.

hërbehet në pjatë formë, tas ose filxhanë. Vihet pilafi, sipër vendoset thela dhe mbulohet me salcën beshamel.

Për 4-5 persona duhen:
– 4-5 thela pule;
– 2 fllxhanë çaji me oriz;
– 1 lugë gjelle gjalpë;
Per salcen duhen:
– 2 luge gjelle me gjalpë;
– 2 lugë gjelle me miell; 1 gotë qumësht; kokërr vezë;

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..