Pulë me patate dhe erza

Pulë me patate dhe erzaPërbërësit:

-1 pulë

-4 patate

-1 qepë

-3 – 4 domate

-1 karotë

-Ullinj sipas dëshirës

-Vaj ulliri

-Erëza të ndryshme sipas dëshirës

-Hudhër

Verë të bardhë sipas dëshirës

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë mirë e mirë pulën e më pas e thajmë me letër kuzhine. Në një enë me kapak hedhim vaj ulliri dhe erëza të ndryshme që duam të përdorim për këtë recetë. Pasi e përziëjme mirë këtë masë marrim dhe marinojmë pulën në të gjitha anët dhe e lëmë për 30 minuta në mënyrë që të jetë sa më e shijshme për t’u konsumuar.

Ndërkohë përgatisim perimet në një tjetër enë duke i përzier me vaj ulliri, kripë, piper dhe rigon. Nga ana tjetër skuqim qepën dhe e hedhim tek masa e përgatitur me perime. Të gjitha sëbashku me pulën e marinuar i vendosim në tavë dhe i lëmë në temperaturën 150 gr celcius për gati 1 e 3

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..