“Pule me curry dhe perime”

pulePërbërësit:
6 fileto pulë të mëdha
4 gota qumësht
4 lugë miell
2.5 gota Creme Fraiche
2 gota krem kosi
Curry
Piper të zi
Kripë
3 gota oriz
6 gota ujë

Përgaditja e pulës:
1. Prisini pulën në copa të vogla, dhe skuqni në një tigan të nxehtë.
2. Kur është e gatuar, hidheni Curry.
3. Përzijeni qumështin dhe miellin në një përgatitje.
4. Vendose përgatitjen në tigan me Creme Fraiche dhe krem kosi.
5. Përzijeni deri sa nuk ka gungë.
6. Pastaj kripë dhe piper i zi.

Pergatitja e Orizit:
1. Hidhe masen me oriz në tigan të thellë. Pastaj shtoni ujë dhe kripë.
2.Pastaj le të vlim me ujë. Pastaj ulëni ngrohtjen dhe le orizin për rreth 20 minuta. Sigurohuni që krejt uji është hargjuar.
3.Terhiqni tiganin prej ngrohjes dhe le të qëndrojë me kapak për 5-10 minuta.
4. Përzijeni orizin me një pirun para se shërbejnë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..