Pulë Kotolete

Pule KotoleteNë një tenxhere me 2 l ujë të nxehtë hedhim pak kripë 1 gjethë dafine, 2 gjethë sherebel, 2 kokrra karafil , 1 kokërr qepë 1 degë selino,1 karrotë, 1 copë limon.

Në momentin e vlimit të ujit hedhim pulen e prerë në pjesë e lëmë të ziejë për 10-12 min dhe copat e pulës i vendosim në një kullesë.

Në një pjatë hedhim 2 kokrra vezë pak rigon pak lëng limoni, 2-3 thelpinj hudhra të griradhe erëza të tjera të gjelbra.

Në një pjatë shtojme pak miell të bardhe në një tjeter pak galetë ferkojmë copat e pulës në miell të bardhe i kalojme në vezë dhe në galetë i rrahim lehtë me duar dhe i hedhim në tigan me 1.5 liter vaj të nxehtë i kthejmë disa herë dhe i vendosim në letren e kuzhinës ndajmë pulen në 4 pjata në 4 racione e shoqerojmë me patate të skuqura ose furre ose perime pastelattë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..