Pule e pjekur me hudhra, rozmarine dhe limon

Pule e pjekur me hudhra, rozmarine dhe limonPerberesit:
1.5 kg fileto pule e prerë ne copa te mëdha, 6 thelpinj hudher, te shtypur, 3 luge gjethe te fresketa rozmarine, 3 luge vaj ulliri, 1 limon, lekura dhe lengu, 1 luge kripe dhe piper, 1/2 filxhani vere e bardhe.

Ngrohni furren qe me pare.

Vendoseni pulen ne një tave. Shtoni hudhren, rozmarinen, vajin e ullirit, lekuren e limonit dhe kripen me piperin. Perzjejeni mirë pulen me gjithë perberesit e tjerë dhe pastaj futeni ne furre. Piqeni për 20 minuta.

Aty shtoni veren dhe lengun e limonit. Perzjejini pak, fikeni furren dhe futeni taven përsëri aty. Lereni për 5 minuta. Pastaj hiqeni pulen nga tava vendoseni ne një pjatance dhe servireni duke hedhur pak leng nga ai qe është ne tave mbi copat e pules.

RECETA TË NGJASHME


Don't Miss! random posts ..