Pulë e përgatitur në mënyrë firencase

pul-euml-e-p-euml-rgatitur-n-euml-m-euml-nyr-euml-firencase_hdPërbërësit:

* 1 pulë
* 1 kg spinaq
* 180 gr gjalpë
* 330 ml qumësht
* 200 ml shtalpë
* 2 vezë të ziera
* 3 lugë parmezan
* arrë muskati
* 2-3 lugë miell
* vaj, kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Pulën e presim në copë, të cilat i ziejmë në tenxhere me ujë. Copët e pulës të ziera i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

Spinaqin e prerë në copë të imëta e skuqim në vaj dhe në gjalpë. Hedhim në të kripë dhe pipër të zi.

Në zjarr vëmë edhe një tigan, e vëmë gjalpin e mbetur dhe shtojmë 2-3 lugë miell. Hedhim edhe vaj. Përziej më pandërprerë gjatë skuqjes së miellit. Vazhdojmë të përziejmë me telin e kuzhinës dhe në tigan e shtojmë qumështin, hedhim kripë dhe kështu e përgatisim besh¬amel sosin. Pasi sasi e fiton dendësinë e duhur, tiganin e heqim nga zjarri. E grijmë arrën e muskatit dhe e hedhim në tiganin me beshamel sos.

Mishit të pulës ia largojmë lëkurën dhe kockat dhe e presim në copë të imëta.

Spinaqin e skuqur, bashkë me yndyrën e vëmë në tavë. Mbi spinaq e vëmë mishin e pulës të prerë në copë. Vezët e ziera i presim në rrathë, të cilat i rendisim në tavë.

Në fund, në tavë e vëmë beshamel sosin. Sipër beshamel sosit hedhim dy lugë parmezan.

Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në tempera¬turë prej 200 gradë.

Pulën e përgatitur e presim në copë, të cilat i rendi¬sim në pjatë për servirje. Me shtalpë i zbukurojmë copët e pulës, si dhe pjatën për servirje. Sipër hedhim parmezan.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..