Pulë e mbushur me oriz

Pulë e mbushur me orizPërbërësit:
-1 pulë afro 1 ½ kg
– 1 filxhan çaji oriz (basmati)
– 100 gr gjalpë
– 1 qepë
-1 lugë mustardë(senf)
– kripë, piper
– vegetë,
-ruzmarin të freskët ose të tharë

Pula pastrohet, fshihet, lyhet nga të gjitha anët me mustardë. I hidhet kripë, piper, vegetë dhe ruzmarinë. Në ndërkohë, zihet orizi 10 min. në ujë me kripë. Qepa e grirë imët, fërgohet në 50 gr gjalpë gjersa të zbutet. Hidhet orizi i kulluar, fërgohet pak me qepë, hidhet pak kripë e vegetë dhe me këtë masë orizi, mbushet pula. Vendoset në tavë ku do të piqet, mbi i hidhet pjesa e mbetur e gjalpit e nxehur mirë,por jo e djegur dhe ½ gotë ujë. Pula mbulohet me alufolie dhe futet në furrë të nxehtë me temp.200 gradë Celsius për t’u pjekur 1 orë. Zbulohet nga folia, laget me lëngun të cilin e lëshon gjatë pjekjes dhe vazhdon të piqet edhe 30 min. gjersa të skuqet mirë. Shërbehet me mbushjen dhe sallatë sipas dëshirës.

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..