Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellë

Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellë

Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellëKohëzgjatja: Përgatitja 10 min, Pjekja 1 orë.

Për 4-6 persona nevojiten:

  • 1 pulë,
  • 150 gr. mish qengji i grirë,
  • 1 qepë e grirë,
  • kanellë pluhur,
  • 50 gr. oriz,
  • 50 gr. fistekë,
  • 20 dcl lëng pule,
  • vaj luledielli,
  • kripe e piper.

Përgatitja:

Pastroni orizin dhe ziejeni në lëngun e pulës. Ngrohni furrën në 210 grade celsius. Në një tigan, nxehni një lugë vaj dhe skuqeni lehtë qepen e grirë. Shtoni mishin e qengjit të grirë dhe lëreni të skuqet për disa minuta. Pastaj hidheni në një enë. Në tigan piqni fistekët. Më pas bashkojini në enën me qepën dhe mishin e grirë. Shtoni kanellë, kripë, piper dhe përziejeni mirë. Hidhini pak piper pulës nga brenda pastaj mbusheni. Lidheni pulën me fill. Vendoseni pulën në një tavë, hidhini piper dhe lëreni të piqet për 50 min. Spërkateni rregullisht me lëngun e zier që mishi të rrije i butë. Servireni sa ta hiqni nga furra.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..