Pulë dhe oriz furre

Për 3 persona:

Përbërësit:

  • 3 filxhanë çaji oriz,
  • 3 copa mesatare pule,
  • 2 kokrra qepë.

Marrim qepët i presim dhe i hedhim në tenxhere bashkë me pulën dhe i skuqim sa të marrin ngjyrë.

Më pas i hedhim salsë pak piper dhe spec të kuq, ujë dhe i lejmë të ziejnë 30-40 min. Pastaj marrim orizin dhe e skuqim në një tigan me pak gjalpë.

I hedhim kripë gjatë skuqjes. Pasi i kemi mbarur te gjitha këto, në tave hedhim orizin dhe mishin dhe 6 filxhanë çaji të mbushura me lëng mishi dhe i fusim në furrë për 20 min.

Raporti: një filxhan çaji oriz tre filxhanë çaji lëng mishi.

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..