Pule deti e mbushur (Mënyra Bavareze)

Pule deti e mbushur (Menyra Bavareze)Përbërësit për 6-8 persona:
1 pule deti (3kg), kripë, piper, 250 g mish viçi, 2 qepë, 1 tufë majdanoz, 125 g qumësht, 4 feta bukë e bardhë, 3 vezë, pak borzilok, 2 lugë çaji niseshtë, 130 g gjalpë.

Përgatitja e mbushjes:
Një natë me parë pula lahet dhe thahet mirë, kriposet, piperoset dhe lihet e mbuluar në një vend të ftohtë!
Grihet mishi i viçit së bashku me të brëndshmet e pulës
Skuqim në 50gr. gjalpe majdanozin dhe qepët e grira
Bukët e njomura me qumësht shtypen mirë, hidhen qepët dhe lihen të skuqen bashkë
Ftohen dhe përzihen me mishin e grirë dhe vezët, duke i bërë brumë

Pjekja:
Kjo mbushje futet tek pula dhe qepet barku i saj. I lidhen krahët dhe kofshet dhe lyhet mirë me pjesën tjetër të gjalpit.
Pula vendoset në një tepsi me gjoks nga poshtë dhe futet të piqet. Pas një ore kthehet nga ana tjetër, i shtojmë nga pak ujë kohë pas kohë gjatë pjekjes!

RECETA TË NGJASHME


Don't Miss! random posts ..