Pudingë molle

Receta gatimi per pergaditjen e pudinge molle

Receta gatimi per pergaditjen e pudinge mollePërgaditja për 6-8 përsona:

  • 6 lugë margarinë,
  • 12 feta buke tost, tuli bukës të jetë i bluar,
  • 1/2 kg mollë,
  • 23 filxhan ujë,
  • 12 filxhan sheqer,
  • 1 filxhan marmelatë.

1 – Fërgoni në një tigan të thellë me margarinë fetat e bukës në një zjarr mesatar deri sa ato të zverdhen. I vendosni ato mënjanë.

2 – I qëroni mollët dhe i prisni në katrorë të vegjël. I zieni më ujë dhe sheqer dhe afro 25 minuta në një tenxhere deri sa ato të zbuten krejt.

3 – Shtoni në formë sufleje me shtresa 1 filxhan me tul buke të fërguar, 2 filxhanë me salcë molle dhe 12 filxhani marmelatë frutash. Përsërisni të njëjtën gjë deri sa të mbarojnë lëndët e përgatitura duke përfunduar me shtresën e sipërme me tulin e bukës dhe mandej e piqni budingun për afro 25 minuta në furrë të ngrohur në 180 gradë. Nëse dëshironi, e lyeni në formë garniture budingun me një shtresë të hollë marmelate, krem qumësht dhe e servoni disi të vakët.

Article Tags:
Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..