Puding me oriz dhe kokos

Puding me oriz dhe kokosPërbërësit:

-2 gota (ose më shumë) qumësht kokosi

-1 gotë rrush të thatë ose hurma pa fara

-1 lugë gjelle mjalt

-2 oriz të zier mirë (mundësisht me kokrra të rrumbullakta)

-pak kripë

Përgatitja:

Qumështin e kokosit dhe hurmat (rrushin e thatë) i përziejmë mirë në pajisjen elektrike për përzierje (blender/multipraktik), ia shtojmë orizin e zier e të nxehtë dhe sërish e përziejmë me mikser. Dekorimi kryhet sipas dëshirës.

Pasi masa ftohet e dekorojmë me fruta ose krem (sipas dëshirës).

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..