Puding me gjalpë kikiriku dhe me Parmesan

receta gatimi per pergaditjen e pudingut me gjalpë kikiriku dhe me parmesan

receta gatimi per pergaditjen e pudingut me gjalpë kikiriku dhe me parmesanNevojiten:

 • 3 filxhanë me gjalpë kikiriku ,
 • 1/2 lugë çaji kripë ,
 • 1 lugë çaji vaj ulliri ,
 • 1 filxhan me qepë të grira ,
 • 1 thelb hudhre i grirë ,
 • 2 filxhanë qumësht ,
 • 1 filxhan djathë Parmesan i grirë ,
 • 1/4 lugë çaji piper i zi ,
 • 1 lugë çaji indian ,
 • 3 kokrra vezë ,
 • 3 të bardha vezësh ,
 • 9 filxhanë bukë franceze e grirë.

Përgatitja:

1. Vendosni masën e gjalpit në një tavë dhe spërkateni me 1/4e kripës. Vendoseni të piqet për 12 minuta në temperaturën 400 gradë. Hiqeni nga soba dhe ulni temperaturën në 350 gradë.

2. Në një tigan me vaj shtoni qepët, lërini të skuqen për 5 minuta, shtoni hudhrat dhe lërini të skuqen për 1 minutë. Hiqeni tiganin nga zjarri.

3. Kombinoni përbërësit e mbetur; 1/4 lugë çaji kripë, qumësht, 1/2 filxhan djathë, piper, çaji indiani, vezët, të bardhat e vezëve, në një enë duke i përzier me një rrahëse. Në tavën ku është masa e gjalpit kikirik shtoni salcën e përgatitur me qepët dhe hudhrat e skuqura. Në fund spërkateni me thërrmijat e bukës dhe të djathit. Piqeni për 45 minuta në 350 gradë, ose derisa të jetë pjekur mirë.

(Kalori 304; Yndyrë 10,3g, Proteina 18,1 g, Karbohidrate 35,3g, Biber 4g, Hekur 2,1 mg, Sodium 823 mg, Kalcium 406mg).

Article Tags:
·
Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..