Puding klasik me oriz

pudingPër shumë arsye, buding me oriz zakonisht nuk është në top listë kur njerëzit rendisin ëmbëlsirat e tyre të preferuara.

Por pavarësisht kësaj, kjo ëmbëlsirë mbetet e shijshme dhe e thjeshtë për t’u përgatitur.

Përbërësit:

1/2 filxhan kokrra të gjata orizi të bardhë

1/4 lugë çaji kripë

1 filxhan ujë

1/4 filxhan sheqer të bardhë

1/3 e gotës me qumësht

1/2 lugës së çajit me ekstrakt vanilje

1/8 lugë çaji kanell

1 të verdhë veze

1 lugë gjelle gjalpë

2 lugë qershi të thata, të copëtuara

Përgatitja:

Hidhni orizin, kripën dhe ujin në një tigan. Vendosni sobën mbi nxehtësinë mesatare.

Uleni nxehtësinë, mbulojeni dhe lereni të ziejë për 20 minuta.

Hiqeni nga zjarri dhe spërkateni me sheqer dhe qumësht.

Përziejini me mikser derisa shtresa e hollë e përbërjes në fund të tiganit të jetë pastruar.

Vendoseni tiganin perseri mbi nxehtësinë mesatare, duke perzier shpesh, derisa të arrijë nivelin e dëshiruar të kremit, 8 deri në 10 minuta.

Sa më gjatë të gatuhet, aq më e trashë dhe më e ngurtë do të jetë.

Hiqeni nga nxehtësia. Shto vanilje dhe kanellë.

Shtoni gjalpë dhe qershi të thata; perziejini te gjitha.

Hidhni pudingun e përgatitur në enë, dhe lereni të ftohet në temperaturën e dhomës. /albeu.com/

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..