Presh me portokall

Perbersit:
-1 kg presh
-3 karrota
-1 qepe te madhe te kuqe(mund te perdorni dhe qepe te tjera nuk ka rendesi)
-lengun e 2 portokalleve te medhenj
-3 luge oriz
-100 gr uje
-1 filxhan kafeje vaj ulliri
-kripe
-piper i zi

 

Preshi pritet ne forme rrethore.Priten qepet si per gjelle, dhe karrotat ne forme rrethore.
Se pari vijini qepet dhe karrotat te skuqen per pa kohe.
Me vone shtoni preshet dhe lijini pak duke i perzier qe te skuqen dhe ato pak.(une nuk i lashe me shume se 5 minuta)
Me tej shtoni dhe lengun e potokallit dhe orizin (te cilin do ta keni lare me pare ) lijeni te zihet vete ne zjarr jo te larte.
Pak me vone shtoni dhe goten e ujit.
Lijeni ashtu sa te behen te gjitha perimet dhe nga fundi shtoni kripen dhe piperin.

Servireni te ngrohte.
Ju befte mire!/yummania/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..