Pogaçe shpije me susam

Pogaçe shpije me susamPërbërësit:

-1 gotë kos,

-1 lugë e mesme kripë,

-2 lugë vaj,

-3 gota miell,

-1 pluhur paste,

-1 vezë,

-pak gjalpë,

susam.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit, përpos të bardhës së vezës dhe susamit, përzihen me lugë, gjersa të bëhët një brumë kompakt.

Brumi i butë hidhet në tepsi të lyer me yndyrë dhe duke i lagur duart me vaj ose miell, pogaçja rrafshohet pak.

Bëhen 2 prerje mbi, gjalpi futet aty këtu, pastaj lyhet me të bardhë veze, hidhet susam dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C për t’u pjekur për afro 40 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..