Pogaçe me qumësht

Pogaçe me qumështPërbërësit:

-2 gota të ujit qumësht,

-gjysmë gote e ujit vaj,

-2 vezë,

-1 lugë e supës sheqer,

-1 lugë e mesme kripë,

-10 gr. maja buke (tharm buke),

-miell deri sa bëhet një brum i butë.

Për lyerje:

-1 ve dhe susam.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i bëjmë bashkë (qumështi duhet të jetë i vakët) formojmë një brum të butë e vendosim në një enë të thellë e mbulojmë me leckë kuzhine dhe e lëmë rreth 1 orë që të dyfishohet masa.

Pastaj fillojmë t’i ndajmë në toptha sipas dëshirës. I vendosim në tepsi të lyer me vaj. Para se t’i fusim të piqen i lyejmë me ve dhe sipër i qesim susam. I pjekim në temperaturë 180 gradë celsius.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..