Pogaçe festive

548182_454234421308144_721676604_n500 gr. miell,
150 gr. qumësht
25 GR.maja
2 vezë,
1 lugë çaji kripë
150 GR. Sheqer,( sheqerin sipas deshirës )
100 GR gjalpë ,
Vanilje

PERGATITJA
Zihet brumi, miell, hidhet maja e shkrirë, me pak qumësht dhe vezët e thyera si dhe kripën e gjalpin. E zëmë brumin duke i hedhur pak nga pak qumësht,( sheqerin sipas dëshirës )

Do të rezultojë një brumë i fortë, por elastike, punojeni mirë për 5 minuta.

Lëreni në një vend të ngrohtë të vijë kur të dyfishojë vëllimin e përziejmë dhe një herë pastaj e hapim në formë pete dhe e lëmë të vije pak.

Pastaj e presim në formen që deshirojmë. ( shikoni foton )
E lëmë brumin përsëri të vijë, para se t’a fusim në furrë e lyejmë me vezë të rrahur dhe spërkasim me sheqer ( sheqerin sipas dëshirës )
Piqet në 170 gradë për 20-30 min

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..