Pjatance me karkaleca deti:

karkalecatPerberesit:
1 pako makarona gruri pasi e kemi vluar ijen dhe shte gati per te hedhur makaronat ne fillim kemi hedhur ne ujeni gati pak kripe dhe vaj me qellim qe makaronat te behen shem te shkrifta masi i shplajme mire me uje te ftohte perseri i hedhim vetem pak vaj.

Gjate kesaj kohe kemi marre sipas deshires domate dhe i kemi hedhur ne mikser, brenda kemi hedhur dhe hudher dhe parsli [majdanos] dhe mabasi ne nje tigan kemi kaverdidisur pak qepen, para se te vushket hedhim dhe salecen e pregatitur ne mikser dhe i leme derisa salca te mari nje ngjyre si te erret.

Marrim karkalecat te cilat i kemi shplare mire.
I leme nja 8 muntuta ne kaverdisje me salcen dhe i servirim ne pjatanc lart hedhin barxilok dhe eshte nje ushqim shume i shijshen ky lloj ushqim eshte me mire te perdoret ne dreke sepse karkalecat jane pak re rene te dark per stomakun. Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..