Pizza al formagio (Pica me djathe)

pizzaPerbersit :
400 gr miell.
100 gr pecorina(ose djath kackavall per ju qe nuk e gjeni)
100 gr emental (djath i grir e gjeni ne supermarkata me bustina)
3 veze
2 kubeti maja birre.
130 gr gjalp.
pak piper te zi.
pak kripe.
(mund ti hidhni dhe pak noce moscata per ju qe e dini, edhe nqs nuk i hedh nuk ka problem) dhe nje luge te vogel sheqer (ndihmon x ardhjen e brumit)

Pergatitja:
Ne nje tepsi hedhim mjellin, sheqerin, kripen, piperin dhe vezet. I trazojme…

Majane e shkrijme me pak uje te nxehte dhe e hedhim te mjelli. E trazojme mire…

Pastaj shtojme djathin e grire. I trazojme mire…

Brumi te jete pak i ujshem, te reshkasi vete kur ta hidhni ne tepsin e paster, jo shum i forte, e lini te vije per 30 ose 40 min…

Nderkohe qe brumi vjen, pregatisim djathin pecorino (ose kackavallin), e presim ne trekendesha te vegjel (sa gishti madh nje cop) kur brumi eshte gati pra te kete ardhur i vem siper 4-5 copa djathi, ja veme ne brendesi, (vereni copen lart te brumi dhe shtyje me pirun, do duken si e ndare ne pjese nga copat e djathit, dhe copat duken lart nuk eshte se duhen te mbulohen)

Futeni ne furre per 30-40 min, me 180°C!

Sherbejeni te ngrohte. Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pica

Comments

Don't Miss! random posts ..