Pite të lehta

Pite të lehtaPЁRBЁRЁSIT
3 vezë
3 të bardha veze
30 ml qumësht i skremuar
500 gr patate
1 qepë
3 lugë vaj ulliri i pastër
shërbejeni me një sallatë të madhe të përzier (marule, domate, kastrave, selino dhe karrotë ) TЁ DHЁNA MBI USHQYERJEN Kalori 300kal/kL
Proteina 10.8gr
Karbohidrate 32.5gr
Sheqer 10.6gr
Yndyrna 14.6gr
Përzierje e ngopur 2.9gr
Fibra 5.1gr
Sodë 0.4gr
Fruta & zarzavate 240gr
Kalori: Nga 490 në 300
Yndyrna: Nga 32.7gr në 14.6gr
Më pak vezë në përzierje
Shërbejeni me sallatë të përzier në porcione më të vogla
Qëroni patatet dhe pritini ato në copa të vogla dhe të imëta. Nxehni vajin në tigan dhe skuqni qepën ngadalë deri sa të zbutet. Shtoni patatet, dhe mbulojini ato. Gatuajini në një nxehtësi shumë të ulët, për të paktën 20 minuta, por nëse duhet më shumë, në varësi të patateve. Trazojini vazhdimisht. Rrihni vezët dhe të bardhat e vezëve me pak kripë në një tas. Hiqni patatet dhe qepët me një lugë guzhine me vrima dhe shtojini në tas me vezët dhe përziejini ato mirë. Hidheni përsëri përzierjen në tigan dhe gatuani omeletën në një nxehtësi të lartë. Pas pas minutash, vendoseni tiganin mbi një skarë të nxehtë për të pjekur sipërfaqen e omeletës. Pitja është gati kur sipërfaqja është bërë në ngjyrë kafe dhe e fortë. Shërbejeni me një sallatë të madhe të përzier.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..