Pite misri me djathë

receta gatimi per pergaditjen e pites misri me djathe

receta gatimi per pergaditjen e pites misri me djathePër 4-5 persona nevojiten:

 • 1/2 kg miell misri,
 • 2 di qumësht,
 • pak kripë,
 • 10 gr. sheqer,
 • l tharm i bukës.

Për yç:

 • 1/2 kg djathë,
 • 250 gr sheqer,
 • 3 ve,
 • l qese vanilje,
 • 2 lugë miell,
 • rrush i tharë.

Përgatitja:

Mielli gatuhet me qumësht të vluar dhe i qitet sheqer e kripë, e pastaj edhe tharmi i bukës.

Përzihet dhe lihet të vijë. Ndërkohë tunden të kuqtë e vesë bashkë me sheqer, në të hidhet djathi i copëtuar dhe mielli, në fund rrushi i tharë dhe shkuma e fituar nga të bardhët e vesë.

Në tepsinë e lyer me yndyrë hidhet gjysma e brumit të përgatitur nga mielli i misrit, pastaj mbi këtë sipërfaqe hidhet yçi prej djathit si dhe pjesa tjetër e brumit të mbetur. Tërë kjo piqet në zjarr jo të fortë.

Pasi të jetë pjekur, i hidhet në sipërfaqe sheqer vanilje që të duket më bukur dhe serviret.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..