Pite me mollë

Pite me mollëPërbërësit:
-500 gr petë për pite
– 1 kg mollë
– 150 gr arra
– 1 luge cimet
– 100 gr sheqer dietal(I kaft)
– Pak vaj
Për sherbetin:
– 500 ml ujë
– 500 gr sheqer
– 1 sheqer vanile
Përgatitja:
Se pari zihet sherbeti dhe lihet të ftohet. Mollët qërohen dhe grihen në rende dhe përzihen me 50 gr arra të copëtuara dhe 1 lugë kanellë. Kurse arrat tjera bluhen dhe bashkohen me mollët.
Merrni nga 3 petë dhe lagen me nga pak vaj dhe vendosen njëra mbi tjetrën. Masa përzihet dhe petëve të lyera me yndyrë ia hedhë petëve në skaj dhe bëhet në formë roleje dhe renditen në tepsi dhe piqen në tepsi derisa të marrin ngjyrë të artë. Pasi të piqet pitja e largojmë nga zjarri dhe ia hedhim sherbetin e ftohtë e pitja e nxehtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..