Pite italiane

Perbersit:

Për brumë:
* 400 g miell
* 2 lugë vaj ulliri

Për mbushje:
* 1 kg spinaq
* 1 qepë
* 2 lugë miell
* 6 lugë djathë parmezan i renduar
* rigon
* 150 g proshutë e prerë shumë hollë
* 6 vezë
* 40 g gjalpë, vaj ulliri
* 1 e verdhë e vesë
* kripë, piper

Përgatitja:

Gatuhet brumi nga mielli, vaji, pak kripë dhe ujë. Ndahet në 12 pjesë dhe secila pjesë mbështillet me leckë kuzhine; lihen për gjysmë ore. Qepa fërgohet në temperaturë të ulët, derisa të marrë ngjyrë të çelët. Qepës së fërguar i shtohet spinaqi i prerë imët, kripet dhe piperoset. Lihet të zbutet në temperaturë të ulët.

Kur të ftohet, kullohet. I shtohen 2 lugë parmezan, rigoni i prerë, si dhe gjysma e gjalpit të shkrirë. Djathi i kulluar kripet mirë, piperoset dhe i shtohen 2 lugë miell.

Secila pjesë e brumit (kuleçtë) tëhollohet, lyhen me vaj. Në kallëp të perimetrit 24 cm, shtrohen 7 petët e tëholluara, pastaj mbi to qitet proshuta, ndërsa mbi proshutë derdhet spinaqi si dhe vezët e ziera fort dhe të qëruara. Rrafshohet syprina dhe mbi të qitet djathi, mbi djathë renditet gjalpi i mbetur i prerë në fletëza. Mbulohet me petët e tjera të brumit të lyera me vaj. Në mënyrë dekorative bëhet rrethi i pites dhe e gjithë syprina lyhet me të verdhën e vezës së holluar me pak ujë.

Pitja piqet për rreth 1 orë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..