Pite italiane me spinaq

Pite italiane me spinaqPërbërësit:

-1 kg spinaq
-400 gr petë të gatshme
-11 vezë
-250 gr djathë
-100 gr parmezan
-1 kokë qepë
-miell
-majdanoz
-50 gr margarinë
-vaj, kripë dhe piper i zi.

Gatimi:

Në tenxheren në zjarr e vëmë margarinën të shkrihet dhe në të e skuqim qepën. Spinaqin e presim në copë të imëta dhe pasi zbutet qepa, në tenxhere e shtojmë spinaqin e prerë dhe përziejmë. Spinaqin e lëmë të kaurdiset, duke e mbuluar tenxheren me kapak.

Fillojmë me përgatitjen e përmbajtjes për brendi. Në një enë të madhe e grijmë djathin, shtojmë parmezan dhe majdanozin e grirë. Spinaqin e zier dhe të kulluar e shtojmë në enë, thyejmë dy vezë. Përziejmë me lugë, derisa të fitojmë një masë homogjene.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..