Pinxhur

PinxhurPerberesit:
* 5 kg speca të kuq
* 2 kg patëllxhan
* 1 litër domate të ziera trash
* 2 dl vaj
* 70-80 g kripë
* 100 g hudhër
* 5 lugë uthull
* 2 speca djegës

Procedura:
Specat dhe patëllxhanët të piqen. Të qërohen, të shtrydhen mirë, pastaj të bluhen trash apo të grihen, sipas dëshirës.
Vaji të nxehet, pastaj të hidhen specat dhe domatet.

Të fërgohen rreth 15 minuta dhe t’i shtohen domatet. Specat djegës t’i grini sa më imët, ndërkaq thelpinjtë e hudhrës t’i ndrydhni. T’i shtoni para se të përfundojë zierja. Gjithashtu t’i hidhet kripa, dhe kur të përfundojë e tëra, t’i shtohet uthulla. Kohëzgjatja e zierjes varet se sa dëshironi të jetë pinxhuri i trashë. Të mbushen kavanozat e ngrohur. Mund të piqen edhe në furrë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..