Pilaf me salcë të lëngshme perimesh

Pilaf me salcë të lëngshme perimeshPër të bërë të lumtur vegjetarianët dhe veganët, sot ju përgatisim një pjatë me një efekt të rrallë:

Pilaf me salcë të lëngshme perimesh

Oriz basmat 320 g
Karota 100 g
Kunguj  100 g
Patate 100 g
Rrepka të bardha 50 g
Kungull 100 g
Salcë domatesh 50 g
Qepë  1 kokërr
Karafil 1
Xenxëfill 10 g
Gjalpë 50 g
Vaj, kripë, piper sipas dëshirës.

Informacione rreth përgatitjes

Vështirësia: e thjeshtë
Koha e përgatitjes: 20 min
Koha e pjekjes: 40 min
Koha totale: 60 min
Mënyra e gatimit: e ndryshme

Përgatitja

Hidhni orizin basmat në një tenxhere të lartë, bashkoni lëngun e pulës, të ngrohtë, gjysmë qepe me karafil, një gjethe dafine dhe ziejini të mbuluar me kapak për 20 minuta me zjarr të mesëm.

Ndërkohë, qëroni perimet dhe pritini me copa të mëdha, skuqini pak me vaj ulliri, bashkojini me salcën e domateve dhe xenxëfillin, më pas shtoni edhe pak lëng pule dhe vazhdoni me gatimin.

Kur orizi të jetë gati, hiqeni nga tenxherja dhe skuqeni fare pak me një lugë gjalpë derisa të bëhet krokant dhe hidheni në një formë, shtypeni mirë dhe lëreni pak kohë.

Kthejeni formën me pilaf në një pjatë dhe shërbejeni me perime sipër.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..