Pilaf me perime dhe mish qëngji

Zihet mishi në tenxhere, dhe i njëjti ujë përdoret për të zjerë orizin. (masa 1 me 2). Në një tigan vihen për tu skuqur qepët, kungujt dhe karrotat. Lihen me zjarr të ulët për pak kohë dhe u hidhet dhe mishi.

Përbërsit për Pilaf me perime dhe mish qengji

-Mish qengji
-50 gr oriz
-1 kungull
-1 karrotë
-1 kokërr qepë
-zarzavate jeshile
-40 gr kërpurdha
-rrush i thatë

Pasi të jetë lënë orizi për 10 minuta për të zjerë, hidhet në tigan dhe i hidhet pak nga uji i mishit. Lëhet të zjejë duke u përzjerë për 10 minuta a më shumë. Në fund i hidhen ca kokrra rrush të thatë.
Shoqërohet shumë mirë me kos.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Specialitete me mish

Comments

Don't Miss! random posts ..