Pilaf me mish viçi

Përbërësit dhe nevojat për përgatitje Pilaf me mish viçi

-2 gota oriz

-3 gota ujë të mishit

-500 gr mish viçi

-5-6 karrota

-1 qepë

-vaj vegjetal

-gjalp

-Hapat

1) Fillimisht e pastroni orizin dhe e leni 2 orë në pritje në një enë.

2) Mishin e fërgojmë në tigan me pak vaj, ia hidhni pak kripe, deri sa fillon të zbutet e fërgojmë.

3) Në anën tjetër i premë karotat në copa të holla, e premë edhe qepën.

4) E marrin një tenxhere dhe i hedhim vaj vegjetal dhe qepen e grire e fërgojmë.

5) Ia shtojmë karotën dhe gjalpin. Pasi ta kullojmë orizin, ia bashkëngjisim.

6) I fërgojmë se bashku pak me ujin e mishit. Pastaj ia shtojmë edhe mishin, duke ia kontrolluar kripen.

7) Tenxheren e mbyllim me një lecke kuzhine dhe e ulim temperaturën.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..