Pilaf me gjalpë kikiriku, proshutë dhe djathë

Receta për përgatitje Pilaf me gjalpë kikirikuk, proshutë dhe djathë kërkon që të gradojmë furrën në nxehtësinë 475°. Vendosim në një tigan të gjerë masën e gjalpit të kikirikut dhe e lemë në zjarr për 20 minuta duke e kthyer nga të dy anët pas 10 minuta të parë. Ulim nxehtësinë në 325°.

Përgatitje e recetës Pilaf me gjalpë kikiriku kërkon:

3 filxhan gjalpë kikiriku
2 filxhan lëng mishi pule
1 filxhan ujë
2 lugë gjelle verë
proshutë të grirë hollë në copa
1 filxhan qepë të grira imtësisht
1 lugë çaji vaj ulliri
2 thelpinj hudhre
3/4 filxhan oriz (për një person)
1 filxhan djathë kaçkavall i prerë në copa të vogla
1/2 lugë çaji kripë
1/4 lugë çaji piper të zi
2 lugë gjelle kikirik të pjekur

Përziejmë lëngun e mishit, ujin, verën dhe i lemë të ziejnë. Nxehtësia duhet të jetë nën mesataren.

Vendosim proshutën në tigan për t’u skuqur në një nxehtësi mesatare.
E heqim nga tigani dhe e lëmë të kullojë.
Në tigan hedhim qepët dhe vajin dhe i skuqim qepët derisa të marrin një ngjyrë të lehtë. Më pas shtojmë dhe thelpinjtë e hudhrës të cilat i lemë për 1 minutë.
Shtojmë orizin dhe e skuqim për 1 minutë, shtojmë dhe lëngun e mishit bashkë me përbërësit e tjerë.
I lëmë të ziejnë në nxehtësi mesatare.

Në masën e gjalpit të kikirikut shtojmë proshutën, djathin, kripën dhe piperin. Të gjitha bashkë i hedhim në një tigan dhe i vendosim në furrë në një nxehtësi 325° dhe i lemë për 15 minuta.

Në fund e zbukurojmë pjatën me kikirikët e pjekur.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..